INTERNET a POČÍTAČE

....... instalace a servis i vaší kanceláře

V moderním IT není jedinou hodnotou, která reprezentuje disk jeho kapacita. Ty v dnešním světě nejsou problematické. Výrobci vyrábějí disky s kapacitou 4TB na jeden disk. Mnohem větším problémem je výkon disků. Respektive, ani to vlastně ten základní problém není – takže ještě jednou, základní problém je výkon disku versus jeho cena.

Každý disk je reprezentován hned několika údaji, které nám sděluje výrobce. Jednou z těchto hodnot je, zda se jedná o SATA disk nebo SAS disk (dříve se ještě používali PATA disky, SCSI disky). Ve skutečnosti tato hodnota není ve většině případů limitním faktorem rychlosti disku. Další hodnota, kterou výrobce uvádí jsou otáčky. Ty výkon disku ovlivňují a obecně se dá říci, že čím více otáček disk má, tím větší bude jeho výkon – ale důležité je říci si, jak tento výkon spočítat.

 

Jak spočítat výkon disku?

Pojem IOPS (input / output operations per second) nám vysvětluje, kolik čtecích a zápisových operací je disk schopen provést. Zjednodušeně nám tedy hodnota IOPS říká, jaký je vlastně výkon disku. Pro výpočet budeme pracovat pouze se čtecími IOPS, zápisové si vysvětlíme později. Celková hodnota IOPS nám tedy udává, kolik čtecích operací je schopen disk provést za jednu sekundu. Pokud bude mít disk výkon 180 IOPS, pak můžeme z disku za jednu sekundu načíst 180 bloků dat.

Číst dál: Kapacita disku, výkon disku, IOPS

Poskytujeme kompletní servis IT, opravy výpočetní techniky pro firmy i domácnosti. Kontrolu, výměnu nebo přidání komponentů PC i notebooku. Myslíte si, že vám dobře nefunguje nebo chcete jiný zdroj, základní desku, procesor, pevný disk, paměti, grafickou kartu a tak podobně ? To vše včetně přeinstalace operačního systému i aktuálních ovladačů. Odvirování, záchranu a obnovu dat, zálohování dat  a zabezpečení počítačů.
Správa sítí, ralizace IT infrastruktury, servery i automatické zálohování. Zabezpečené i sdílené dokumenty, firemní i domácí soubory, uživatelské účty včetně nastavení přístupů. Vaše data uložíme bezpečně na úložiště, které splňuje požadavky GDPR.

Servisní střediska značek, adresy, kontakty , odkaz na web a požadanky při žádosti o opravu nebo servis zařízení.

TeamViewer - tedy on-line podpora - vzdálený přístup

Klientský modul TeamViewer Quick Support umožňuje jednorázový vzdálený přístup k Vaší pracovní stanici a slouží ke snazšímu řešení technických problémů a požadavků. Po sdělení přístupových údajů a navázání spojení budeme mít možnost vidět společně s Vámi plochu Vašeho monitoru a ovládat v případě potřeby klávesnici a myš počítače. Spojení se vyznačuje díky šifrované komunikaci vysokým stupněm bezpečnosti.

Číst dál: TeamViewer

Pro přístup do bootovací nabídky:

 1. 1. Vypněte přístroj.
 2. 2. Pomocí vyrovnané kancelářské sponky stiskněte a podržte tlačítko Reset.
 3. 3. Stiskněte tlačítko Napájení pro zapnutí přístroje.
 4. 4. Pokračujte stisknutím tlačítka Reset, dokud se nerozsvítí kontrolka LED napájení, LED a stavová LED zálohování, LED diody disku 1 a LED diody 2.
 5. 5. Stisknutím tlačítka Zálohování procházejte volby režimu zavádění.

Jednotka zobrazuje volby režimu zavádění pomocí LED, jak je popsáno v následující tabulce:

readynasduo

 1. 6. Stiskněte a uvolněte tlačítko Reset pro potvrzení volby nabídky zavádění.

Systém se spustí ve zvoleném režimu zavádění.

Následníci operačního systému Windows XP (Windows Vista, Windows 7) berou principy zabezpečení systému mnohem seriózněji, proto mají ve výchozím stavu zablokován místní účet správce (administrator). Toto nastavení na jednu stranu zabraňuje zneužití účtu, nicméně na druhou stanu může způsobit komplikace v případě, že tento účet zůstane jediným účtem v počítači a není možné se jakkoliv jinak do systému přihlásit. V následujícím článku si popíšeme několik možností, jak lze administrátorský účet povolit a vzniklou situaci vyřešit.
Administrátorský účet lze samozřejmě povolit zcela jednoduše standardní cestou, přes ovládací panely a následně správu místních účtů, nicméně většinou se člověk setká se zablokovaným administrátorským účtem až tehdy, nemá-li jinou možnost, jak se do systému přihlásit (resp. nemá již žádný účet s oprávněním správce). Potom jsou veškeré standardní cesty nepřístupné a k vyřešení problému je nutné sestoupit o patro níže. V následujícím textu si popíšeme celkem tři metody, jak lze zablokovaný účet povolit.

Číst dál: Jak na zablokovaný účet administrator Windows 7

Zařízení, které není v danou chvíli připojené k počítači, se za normálních okolností nezobrazuje ve správci zařízení a tak ho nelze odinstalovat z
Windows. Takový hardware je možno zobrazit tímto způsobem:
Start / Ovládací panely / Systém / Upřesnit / Proměnné prostředí - v horním seznamu proměnných (uživatelské proměnné) vytvořit novou proměnnou:
devmgr_show_nonpresent_devices a přiřadit jí hodnotu 1.
Ve správci zařízení poté zvolit "Zobrazit skrytá zařízení". Nepřítomný hardware se zobrazí jako zašedlý a lze ho odebrat běžným způsobem.
Obdobně funguje i ve Windows Vista a Windows 7. W7, otevření dialigu pro vytvoření proměnné: "Start / Ovládací panely /
(Systém a zabezpečení) / Systém / Upřesnit nastavení systému / Upřesnit", zvolit "Proměnné prostředí"

doporučuji pro čistou instalaci OEM W10 tento postup:

 • Z Dellu stáhnout poslední BIOS, dát ho na USB ve formátu FAT32 (může být fleška s OS), po zapnutí NTB mačkat F12, vybrat „flash BIOS“ - https://downloads.dell.com/FOLDER04571792M/1/Vostro_5468_1.3.0.exe
 • V BIOSu nastavit tyto věci : BOOT MODE = UEFI, LEGACY BOOT = OFF, secure boot = ENABLE, SATA MODE = RAID ON nebo AHCI (pokud máte jeden disk, dejte AHCI)
 • Poté si stáhnout poslední image W10 OEM - https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10 - pod tlačítkem „stáhnout nástroj“
 • Dále postupujte dle průvodce programu (pro Váš NTB to bude W10 PRO, CZ, x64)
 • Po vytvoření flešky restartovat NTB, F12, vybrat UEFI boot z flešky
 • V instalaci dejte přeskočit zadání SN, vyberte edici dle konfigurace, všechny partitions, které na disku budou dejte smazat. Poté na volné místo spusťte instalaci.
 • OS se aktivuje samo po stažení aktualizací (v případě, že již bylo na stejném HW aktivováno)

Stroj by měl být svižnější než s původní instalací, není v něm plno „nepotřebného SW“ od výrobce. Další výhoda je aktuálnost, image od Dellu může být roky starý, po jeho načtení budete muset stroj desítky hodin aktualizovat. Image od MS je vždy ten poslední, který je k dispozici, tedy záplat bude o poznání méně.

Vaše a moje osobní údaje


Vážení návštěvníci tohoto webu, nesbíráme o Vás žádné údaje, nechceme od Vás nic vyplnit ani podepsat. Údaje, které zde najdete o mně slouží výhradně k tomu, aby jste mně mohli kontaktovat za účelem servisu, opravy, objednávky nebo schůzky. Neslouží k tomu, že si je zkopírujete a budete mně volat, psát a nabízet zboží, služby a tak podobně. Chováme se k sobě ohleduplně. Děkuji. Radomil Šmíd.